W Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Krakowie prowadzone jest śledztwo dot. porwania dla okupu małoletniego pokrzywdzonego w styczniu br. w centrum Krakowa. Małoletni został uprowadzony w godzinach rannych w momencie kiedy szedł do szkoły.
Sprawcy skontaktowali się następnie z rodzicami małoletniego pokrzywdzonego żądając za Jego uwolnienie 100 000 euro. Okup został po kilku dniach wypłacony, a dziecko zwolnione. Jak ustalono małoletni pokrzywdzony był przetrzymywany w "skrzyni", pozbawionej zaplecza sanitarnego.
Porywacze podejmowali różnorakie działania mające na celu zatarcie śladów przestępstwa. Między innymi w centrum Krakowa odnaleziono samochód, którym przewożono uprowadzone dziecko. Jak się okazało w aucie ukryty był ładunek wybuchowy, który miał zniszczyć przedmiotowy dowód przestępstwa. Dzięki pracy policyjnych pirotechników, którzy rozbroili w/w ładunek, nie doszło do eksplozji.
Przeprowadzone postępowanie przygotowawcze, w trakcie którego między innymi przesłuchano liczną grupę świadków, dokonano zabezpieczenia znacznej ilości dowodów rzeczowych, uzyskano szereg specjalistycznych opinii biegłych, doprowadziło to do wytypowania i zatrzymania 2 sprawców (kobiety i mężczyzny) tego przestępstwa. Odzyskano także znaczną kwotę pieniędzy pochodzących z okupu.
Prokurator w dniu 1 grudnia 2017 roku przedstawił wspomnianym osobom zarzut wzięcia zakładnika w osobie ustalonego małoletniego, którego następnie przetrzymywali wbrew jego woli, w celu zmuszenia osób dla niego najbliższych, do zapłaty okupu w kwocie 100.000 euro, przy czym małoletni pokrzywdzony był przetrzymywany w warunkach powodujących jego szczególne udręczenie, tj. przest. z art. 252 § 2 kk i art. 282 kk w zw. z art. 11 § 2 kk.
Zgromadzony w śledztwie materiał dowodowy pozwolił także na przedstawienie wymienionemu mężczyźnie zarzutu dokonania uprowadzenia dla okupu w roku 2013 w Krakowie ustalonej dorosłej osoby, tj. przest. z art. 252 § 1 kk i art. 13 § 1 kk w zw. z art. 282 kk w zw. z art. 11 § 2 kk. Pokrzywdzony tym czynem został 76 – letni mężczyzna, który nigdy nie powrócił do domu. Sprawcy tego przestępstwa pozostawali dotychczas niewykryci.
W stosunku do w/w podejrzanych skierowano do właściwego Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Postanowieniami z dnia 1 grudnia 2017 roku Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, Wydział II Karny, sygn. II Kp 1545/17/S oraz IIKp 1546/17/S zastosowano względem wspomnianych osób tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.
Jak ustalono zatrzymany 50 letni sprawca, był już uprzednio karany za przestępstwo uprowadzenia dla okupu.
Za zarzucany czyn ( art. 252 § 2 kk ) grozi podejrzanym kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara 25 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo ma charakter rozwojowy. W chwili obecnej trwa weryfikacja hipotezy zakładającej udział kolejnych osób w w/w przestępstwach, jak również ustalenie ewentualnych innych pokrzywdzonych podobnymi czynami.
PROKURATURA OKRĘGOWA 30-965 KRAKÓW, UL.MOSIĘŻNICZA 2 Tel. Centrala: (0-12) 619-60-00
PROKURATURA OKRĘGOWA 30-965 KRAKÓW, UL.MOSIĘŻNICZA 2 Tel. Centrala: (0-12) 619-60-00
Adres poczty elektronicznej: sekretariat@krakow.po.gov.pl