Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

15.06.2020 Umieścił napis na Sukiennicach

Prokuratura Rejonowa Kraków Śródmieście – Zachód nadzoruje śledztwo przeciwko Zdzisławowi S., podejrzanemu o przestępstwo z art. 108 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków i o opiece nad zabytkami.

            Jak ustalono w dniu 10 czerwca 2020 roku pracownik ochrony Sukiennic zgłosił, iż około godziny 23.00 nieznany sprawca, dokonał uszkodzenia elewacji budynku Sukiennic poprzez naniesienie sprayem napisu o treści „Duda 2020”. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę monitoringu.

W wyniku poczynionych ustaleń potwierdzono tożsamość podejrzanego, którym okazał się Zdzisław S., lat 82.

            Przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do przedstawionego zarzutu, złożył wyjaśnienia, w których tłumaczył swoje zachowanie. Pytany, dlaczego dokonał uszkodzenia elewacji Sukiennic, podejrzany wyjaśnił, iż działał celowo, aby wszyscy widzieli ten napis stąd takie a nie inne miejsce.

            Ponadto podejrzany przyznał się, że napis o tej samej treści naniósł także na elewacje innych 2 kamienic.

            Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji raz w tygodniu oraz nakazu powstrzymywania się od aktów wandalizmu oraz zabezpieczenie majątkowe.

W chwili obecnej trwają czynności ukierunkowane na ustalenie właścicieli uszkodzonych kamienic i wycena wartości szkody.

Za ten czyn grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Aktualności