Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Uprawa konopi

Pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków – Nowa Huta w Krakowie prowadzone jest postępowanie przeciwko 3 osobom Kamilowi N. (36 lat), Marcinowi P. (32 lata), Jarosławowi S. (31 lat), podejrzanym o to, że w 2016 roku wbrew przepisom ustawy uprawiali konopie inne niż włókniste w celu uzyskania znacznych ilości ziela konopi innych niż włókniste i tak; Marcin P. i Kamil N. w Krakowie uprawiali 90 sztuk krzaków konopi innych niż włókniste, Jarosław S. w Sidzinie uprawiał 40 sztuk krzewów konopi innych niż włókniste a uprawa ta miała dostarczyć znacznej ilości ziela konopi innych niż włókniste – tj. o przestępstwo z art. 63 ust. 1 w zw. z art. 63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu  narkomanii, a nadto Marcin P. i Kamil N. posiadali wbrew przepisom ustawy znaczne ilości środka odurzającego w postaci ziela konopi innych niż włókniste czyniąc w ten sposób przygotowania do wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środka odurzającego.

W wyniku wspólnej akcji CBŚP oraz funkcjonariuszy Wydziału d/z Przestępczości Narkotykowej KMP w Krakowie zatrzymano trzech wymienionych mężczyzn. Na terenie posesji zajmowanej przez Kamila N. i Marka P. ujawniono pojazd ciężarowy typu chłodnia wewnątrz którego znajdowała się profesjonalna uprawa 90 krzewów konopi indyjskich. Naczepa była dostosowana do prowadzenia uprawy (oświetlenie, system samoczynnego nawadniania, wentylacja) oprócz tego w kabinie pojazdu ujawniono reklamówkę foliową z zawartością suszu roślinnego.

U trzeciego podejrzanego Jarosława S. ujawniono na terenie zajmowanej przez niego posesji pomieszczenia przystosowane do profesjonalnej uprawy konopi indyjskich oraz  40 krzaków tych roślin.

Podejrzani po przedstawieniu zarzutów przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów twierdząc, że robili to na własne potrzeby. Na wniosek Prokuratury Sąd Rejonowy dla  Krakowa – Nowej Huty zastosował wobec Kamila N. i Marcina P. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec Jarosława S. Prokurator zastosował  dozór policji oraz poręczenia majątkowego w kwocie 5 tys. zł oraz zabezpieczono ujawnione w trakcie przeszukania pieniądze w kwocie 3200 zł.

Za te czyny grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Aktualności