Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

Sprowadził pożar i targnął się na własne życie

W dniu 28 października 2016 roku prokurator dyżurny z Prokuratury Rejonowej Kraków –Nowa Huta w Krakowie został poinformowany przez KP w Słomnikach o pożarze jednego z budynków znajdujących się na terenie gminy Kocmyrzów – Luborzyca.

Jak ustalono mieszkał w tym budynku 51 letni Wojciech B. wobec którego toczyło się postępowanie eksmisyjne. Zostało ono zakończone prawomocnymi orzeczeniami Sądu a zainicjonowane było na wniosek matki Wojciecha B. będącej właścicielką budynku. Pomimo wezwań do dobrowolnego opuszczenia zajmowanych pomieszczeń budynku Wojciech B. tego nie uczynił. Z tego powodu na dzień 28 października 2016 roku wyznaczono termin eksmisji o czym powiadomiono Wojciecha B. Po przybyciu na miejsce eksmisji komornik z asystującą osobą stwierdzili, iż z dachu budynku wydobywa się dym.

Wezwali Policję i Straż Pożarną. Przybyła na miejsce jednostka ratowniczo-gaśnicza wyłamała drzwi do mieszkania na poddaszu budynku, gdzie na podłodze ujawniono leżącego i nieprzytomnego Wojciecha B. Wezwano Pogotowie Ratunkowe i w wyniku akcji reanimacyjnej przywrócono czynności życiowe Wojciecha B. Wcześniej oprócz podpalenia mieszkania próbował on popełnić samobójstwo. Z budynku zostały ewakuowane dwie osoby.

Po oględzinach budynku inspektor nadzoru budowlanego podjął decyzję o wyłączeniu budynku z użytkowania.

Następnego dnia kontynuowano oględziny budynku zabezpieczając ślady i dowody. W sprawie tej zostanie przeprowadzone postępowanie przygotowawcze pod kątem zaistnienia ewentualnych przestępstw z art. 163§1 pkt. 1 kk(sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru) i art. 151 kk (doprowadzenie do targnięcia się na własne życie).

 

Aktualności